zpět na články pro zaměstnavatele

Jak získat nejlepší lidi na kvalifikované pozice? Vyhněte se nejčastějším chybám při výběrovém řízení!

Pro zaměstnavatele

Jak by měli postupovat zaměstnavatelé, kteří si v aktuální situaci chtějí získat a udržet kvalitní profesionály? Základem je začít už při samotném náboru a zbytečně nepřicházet o dobré kandidáty. Podívejte se, na čem výběrová řízení nejčastěji ztroskotají, a co naopak uchazeče, kteří se hlásí na kvalifikované pozice, momentálně nejvíce zaujme.

Uchazeč zákazníkem

Časy, kdy personalisté s kandidáty na pohovoru vyjednávali o výši platu a poslední slovo měla nakonec vždy firma, jsou dávno minulostí. Dnes lidé o svém ohodnocení příliš diskutovat nechtějí. Zaměstnavateli většinou jasně sdělí své představy a pokud jim nemůže vyjít vstříc, nemají problém nabídku odmítnout. Raději si počkají, protože dobře vědí, že jinde na jejich požadavky přistoupí i bez vyjednávání.


Pokoušíte se někdy získat kandidáta tak, že akceptujete jeho finanční požadavky s podmínkou, že domluvenou výši platu získá až po zkušební době, za půl roku nebo dokonce až za rok? Podle zpětné vazby, kterou často dostáváme od našich uchazečů, se nejedná o nejlepší strategii, protože takové nabídky vnímají velmi negativně. Pokud už agentuře předem sdělili svá očekávání, nebo během pohovoru ve firmě jasně komunikovali minimální částku, pod kterou nechtějí jít, považují podobné návrhy za nekorektní jednání. U stejné společnosti se pak o práci odmítají ucházet i v budoucnu a nedoporučí ji ani svým známým.


Čas jsou peníze

Mnoho zaměstnavatelů se během výběrového řízení snaží setkat s co nejvíce kandidáty, aby měli velký výběr. Chtějí si vytipovat hned několik zajímavých lidí a pak z nich na konci zvolit toho nejlepšího. Prvnímu vhodnému uchazeči většinou nabídku nedají okamžitě, jelikož se obávají, že se tak připraví o šanci získat někoho ideálnějšího, kdo by se mohl přihlásit později. 

Velké přebírání se ale v dnešní době většinou nevyplácí. Když se na pohovoru objeví zajímavý člověk, je lepší příliš nespekulovat a sáhnout po něm co nejdříve. A to často i v případě, kdy stoprocentně nesplňuje všechny požadavky.


Podobná situace nastává i v případě, když se při obsazování nějaké pozice dlouho nedaří najít člověka, který odpovídá všem představám. Zvažte, zda se vám opravdu vyplatí čekat na kandidáta snů. Protahovat výběrové řízení o další měsíce a držet pod tlakem ostatní zaměstnance, kteří musí v mezidobí zvládat více práce, za to většinou nestojí.,


Co kandidáti chtějí?

Tuto otázku by si měl položit každý zaměstnavatel, který chce získat kvalitní a spolehlivé lidi. Jednoznačná odpověď sice neexistuje, ale i přesto, nebo možná právě proto se vám vyplatí ji hledat. Bude se lišit v závislosti na tom, v jaké lokalitě a oboru působíte, jaké typy pozic nabízíte a koho hledáte.


Obecně určitě platí, že v dnešní době velmi záleží na rychlém jednání a rozhodování. Kdo chce získat nejlepší zájemce, měl by na životopisy odpovídat ideálně do druhého dne a termíny pohovoru dávat na blízký termín, nejlépe ještě v tom samém týdnu. Stejně tak se vyplatí neotálet se zpětnou vazbou a hlavně ji poskytnout ve slíbeném termínu.

Randstad HR Solutions s.r.o. (Randstad HR Solutions s.r.o. - centrála) | 11.10.2021