zpět na články pro uchazeče o práci

Jak napsat profesní životopis?

Pro uchazeče o práci

Profesní životopis (neboli CV) je dokument, který Vás reprezentuje při hledání nového zaměstnání. Je to první informace o Vás, která se potenciálnímu zaměstnavateli dostane do rukou. Vytvoření životopisu je třeba věnovat náležitou pozornost, aby dokázal na první pohled zaujmout a pomoct vám na pohovoru udělat dobrý dojem. Pokud si lámete hlavu s tím, jak by měl správně napsaný životopis vypadat, pro radu nemusíte chodit daleko. 

Pět zásad skvěle napsaného životopisu:

Váš životopis musí být v prvé řadě napsaný strukturovaně. To znamená, že jej pro lepší orientaci rozdělíte do několika částí a ty do jednotlivých bodů. Sestavte životopis tak, aby dával hlavu a patu a jednotlivé body na sebe logicky navazovaly. Nevymýšlejte ale zbytečně dlouhé odstavce. Samotné vás určitě nebaví číst zdánlivě nekonečné texty, tak se toho vyvarujte i při tvorbě vašeho CV a udělejte jej stručně.

Samozřejmostí je také sepsat o sobě pouze pravdivé informace. Nevymýšlejte si o sobě žádné pohádky, věřte tomu, že v závěru vyjde pravda vždy najevo. Při úpravě svého životopisu také myslete na to, že musí být přehledný. Oddělte od sebe základní informace s kontakty, vzdělání, lehké i tvrdé dovednosti a další znalosti. No a nakonec poslední zásada - vaše CV by mělo být bezchybné. Vyvarujte se faktických i gramatických chyb, raději si po sobě text několikrát překontrolujte nebo poproste někoho dalšího o korekturu.

Kompletní struktura životopisu:

  • Osobní údaje – jméno, příjmení, bydliště, telefon, e-mail a datum narození (případně věk).
  • Vzdělání – uveďte instituci (u vysoké školy i fakultu) a vystudovaný obor; dále pak rok dokončení studia. Doporučuje se uvádět i téma závěrečné práce. Jako první se uvádí nejvýše dosažené vzdělání; školy se řadí chronologicky.
  • Profesní zkušenosti – uveďte název zaměstnavatele, období, název zastávané pozice a stručnou náplň práce. Je vhodné doplnit i případné používané technologie. Pokud jste absolvent bez následné praxe, uveďte i relevantní praxi při škole či brigády. Opět seřaďte chronologicky. Poslední zaměstnání uveďte jako první.
  • Odborné znalosti a školení – rozveďte, případně doplňte další znalosti, které jsou relevantní k pracovní pozici, na kterou se hlásíte.
  • Jazykové znalosti – kromě názvu jazyka přibližte také jeho úroveň (základní/mírně pokročilá/středně pokročilá/pokročilá/výborná, nebo pasivní/aktivní využití).
  • Další úspěchy – publikace, ocenění, stáže.
  • Reference – kontakty na osoby, které na Vás mohou poskytnout reference (telefon nebo e-mail, jméno, příjmení a vztah k osobě).
  • Zájmy, koníčky – mají-li vztah k nabízenému místu.


Jsme Jobs Contact, váš parťák na cestě za novou kariérou

Obraťte se na nás, pokud přemýšlíte o změně vaší současné práce. Buď nám zašlete váš životopis na email: dotaz@jobscontact.cz nebo nám zavolejte na tel.: +420 602 642 915. Aktuální příležitosti najdete na naší stránce Nabídky práce. A pokud momentálně nehledáte novou práci, ale chcete mít přehled o zajímavých příležitostech v oboru, nastavte zasílání nabídek práce do e-mailu.


Jobs Contact - Veronika Jelínková (Jobs Contact Consulting, s.r.o.) | 19.08.2022